Příprava čaje dle čínského způsobu.

06.04.2009 08:51

Příprava čaje dle čínského způsobu.

Jak je snadné dobrý čaj připravit, je snadné jej i zkazit. Proto zde popíši jednoduchou a klasickou proceduru čínského původu, trochu vylepšenou Angličany, na které je těžko cokoliv dále zlepšit postupujem-li podle ni,dostaneme skoro určité skvostný vonný mok.

1. čajovou konvici je nutno předehrát tím, že ji naplníme asi do čtvrtiny vroucí vodou a pak s ní točíme tak 20-30 vteřin.

2. Vodu vylijeme a do konvice ihned nasypeme odvažené množství čaje obvykle asi2,5g na šálek obsahu 200ml,plus jednu dávku pro konvici.

3. Konvici přikryjeme a necháme stát asi 20vteřin, aby para změkčila čajové lístky. Místo této etapy někteří čajoví mistři doporučují opláchnout listu všech druhu čaje zalitím konvice asi do poloviny vodou přiměřené teploty, odpovídající druhu čaje. V takovém případě konvici zatočíme a oplachovající vodu okamžitě vylijeme Pečlivým srovnáním mužem zjistit, že tato operace skutečně zlepšuje výslednou chuť a vůni čaje.

4. Zatím ohřejeme k varu nebo na prřslusném teploměru odměříme teplotu vody, pro každý čaj je to jiné, informaci o teplotě čaje by vám měl říct prodejce.

5.zamícheme obsah konvice dlouhou lžičkou, doporučuji dřevěnou špachtli a necháme čaj louhovat, po přiměřenou dobu za občasného krátkého zamíchaní, a to:

-nejvýše 1-2 minuty pro čaje typu Fannings a Dust,

-3minuty pro čaje zlomkové BOP

-5minut pro čaje celolistové FOP

-7minut pro čaje Oolongy fermentované nad 60%

Pro zelené a bílé čaje jsou odpovídající časy při použití vody správné teploty:

-1 až 3 minuty pro čaje zelené

-7 minut pro čaje bílé typu Pai Mu Tan

-15 a více minut pro čaje bíle typu Yin Zhen.

Tyto hodnoty jsou pouze informativní a přesnější hodnoty a časy by vám měl sdělit prodejce.

 

6. Po uplynutí této doby znovu zamícháme obsah konvice a naléváme do šálků přes nylonové sítko. Pokud možno se snažíme, aby se čaj nedostal do kontaktu s kovy, jako nerez, hliník apd. Pokud chceme použít kovové sítko, vyvaříme je před použitím v silném čaji

Připravujeme – li větší množství čaje, které se nevejde do šálků, přelijeme po stanoveném čase jednoduše čaj do jiné konvice, a tak vylouhovanim zastavíme. Někteří součastní  čínští mistři čaje uplně zavrhují konvice pro přípravu zeleného čaje. Doporučují místo nich používat čínský hrneček Zhong nebo také Chung, případně Guywan a připravit čaj dle staré čínské procedury Jako důvod uvádějí, že v konvici se čaj dusí jako zelenina na polévku.

-

Příprava čaje v Zhongu

Zhong je většinou porcelánový šálek bez ouška, který se lehce k ústí rozšiřuje tak, aby do něj zapadlo porcelánové víčko na několik milimetru. Jeho obsah se pohybuje okolo 80-120 ml. Existuji také ještě větší, ale nejsou již přílíš praktické. Další součástí Zhongu je miskovitý podšálek na zachyceni případného přeteklého čaje.

Příprava:

1.       Do zhongu se nasype suchy čaj obvykle 2g a přelije se studená voda asi do čtvrtiny objemu šálku.

2.       Když jsou listy čaje trochu vodou smočený, přilije se horka voda asi na 0.5-1 cm od okraje.

3.       Zhong se zakryje se víckem a ihned se voda vylije škvírou mezi stěnou šálku a víčkem. Tím se listy oplachnou a na hydratují. Také již začnou vydávat vůni, podle které lze soudit na kvalitu čaje. Vuně se koncentruji zvláště na víčku, které nezapomeneme bedlivě očichat

4.       Pak se na listy nalijeme znovu studenou vodu stejného množství jako poprvé šálek se doplní horkou vodou a čaj se nechá louhovat po určitou dobu

5.       Při louhování se listy míchají víčkem. Zhong se víčkem zakrývá jen občas po krátkou dobu, aby se na něm srazily vonné páry, podle jejichž vůně posuzujeme, jak luhováni probíhá. Hotový čaj se pije přímo ze Zhongu přikrytého víčkem

6.       Nechceme-li, aby se čaj mírně prouhoval při delším pití, přelijeme jej do jiného šalku a čajové listy v Zhongu znovu přelijeme

 

Licence Creative Commons
Čaj Room, jejímž autorem je Aleš Bednář, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Nezasahujte do díla 3.0 Česko .
Vytvořeno na základě tohoto díla: cajroom.webnode.cz
Práva nad rámec této licence jsou popsána zde: https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/3.0/cz/.

"Čaj je unikátní tím, že ho vůbec nevyrábějí lidé, ale utváří a produkuje ho sama příroda,"

Čaj room is an information website (not only) about tea.We recommend just the products, which has been tested by ourselfs. Čajroom offers advertising only for a tea sample. We test the sample, make a photo of it, add your text and link and also express our own opinion and recommendation.